Testeři nové sociální sítě Google+ jsou nadšení z tamních kruhů, ale ne všichni si uvědomují, že téměř stejné možnosti nabízí už delší dobu Facebook. Pokud byste na Facebooku také rádi četli jen příspěvky od některých přátel a naopak sami zobrazovali své příspěvky jen některým přátelům, popíšu vám, jak to udělat.
Nejprve ale stručně v čem je hlavní (leč jak za chvíli ukážu vlastně jen zdánlivý) rozdíl mezi oběma sítěmi.
Google+
- Umožňuje jednostranný vztah, tj. A může sledovat B, aniž by to B musel potvrzovat.
- Ostatní uživatele lze zařadit do různých kruhů, např. Rodina, Přátelé, Following (sledovaní) atd. Kruhy si můžete libovolně vytvářet, jednoho uživatele lze zařadit do více kruhů.
- Můžete si zobrazit jen příspěvky lidí z určitého kruhu.
- Můžete dovolit číst svůj příspěvek uživatelům z určitých svých kruhů. Těmto uživatelům se pak zobrazí v jejich Streamu (obdoba Zdi na Facebooku).
- Neumožňuje jednostranný vztah mezi osobními profily. A nemůže sledovat B, pokud B nepotvrdí jeho žádost o přátelství (ponechme teď stranou, že A vidí příspěvky B, Pokud B jeho žádost o přátelství ignoroval).
- Na úvodní stránce (Zdi) vidíte příspěvky všech svých přátel.
- Vaše příspěvky se zobrazují na zdích všech vašich přátel.
U Facebooku je to ovšem jen výchozí chování, které můžete změnit pomocí seznamů. Chcete-li dosáhnout stejné funkčnosti, jako v G+, postupujte takto:
- Na stránce Přátelé si pomocí tlačítka Vytvořit seznam založte seznamy pojmenované například Všichni, Známí, Přátelé, Rodina a Sledovat. Své současné přátele přidejte jednak do Všichni a Sledovat a jednak do jednoho ze seznamů Známí, Přátelé nebo Rodina.
- V nastavení soukromí klikněte na Vlastní nastavení, pak na Upravit nastavení a přidělte jednotlivá práva odpovídajícím seznamům.
- Na stránce Přátelé klikněte na seznam Sledovat vlevo a pomocí horního vstupního pole přidejte do tohoto seznamu i veřejné profily (firemní stránky), které chcete sledovat. To je bohužel trochu nepraktické, ale jiný způsob jsem pro veřejné profily nenašel.
- Na úvodní stránce Facebooku klikněte nahoře na Nejnovější, šipkou vlevo si rozbalte nabídku a vyberte seznam Sledovat. Výslednou stránku si uložte do záložek prohlížeče, protože na tu už teď budete vždy chodit místo stránky úvodní.
- Od tohoto okamžiku nemusíte přemýšlet, čí žádost o přátelství potvrdíte. Potvrzujte všechny, ale každého si zařaďte do jednoho či více příslušných seznamů (lze rovnou při potvrzování či žádosti o přátelství).
- Stanete-li se fanoušky veřejného profilu, který chcete sledovat, nezapomeňte si ho přidat postupem popsaným v bodu 3.
A to je vše. Nezávisle na tom, koho máte v přátelích, uvidíte příspěvky jen těch, které máte v seznamu Sledovat. Zároveň se o každém svém příspěvku můžete rozhodnout, zda ho mají vidět jen členové rodiny, blízcí přátelé, známí, nebo všichni. Slouží k tomu ikona zámečku pod vstupním polem příspěvku.
Počítejte ovšem s tím, že uvedený postup má dvě nevýhody:
- Slova přítel a přátelství představují dost silnou psychologickou bariéru, takže vás lidé, kteří by vás chtěli jen sledovat, nejspíš vůbec o přátelství nepožádají. Zároveň může dost lidí, které chcete pro změnu sledovat vy, vaši žádost o přátelství odmítnout.
- Seznamy nefungují na mobilních aplikacích pro Android a asi ani pro iPhone (to nevím jistě).
Myslíš, že se ta +1 vůbec chytí?
OdpovědětVymazatJá lehce nestíhám Facebook + Twitter (naštěstí na LinkedIn se mi zrcadlí informace z Twitteru). A ještě něco dalšího?
Kdeže je dnes Orkut?
Největší problém je v tom, že to na FB nefunguje. Mam je vytvořené od začátku a jsou opravdu k ničemu. Pokud si vylistuji danou skupinu, nemám tam šechny přispěvky zařazených přátel a už vůbec nefunguje historie...
OdpovědětVymazatAnonymní, možná děláte něco špatně. Používám tenhle systém od té doby, co seznamy na Facebooku jsou (asi 2 roky?), a funguje mi perfektně.
OdpovědětVymazatObecně ovšem platí, že Facebook opravdu nemusí na zeď dávat všechny příspěvky -- viz EdgeRank.
Pěkný článek. Google v tomto ohledu přeci jen nabídl snazší cestu oproti seznamům na FB, které tak zřejmě uživatelé dostatečně nevyužívají, a v tom je celý vtip. Kruhy jako hlavní komunikovaná USP Google+ mi přijde dobrý marketingový tah, ale uvidíme, jak se nová síť prosadí. K pokoření FB to zřejmě stačit nebude...
OdpovědětVymazatJinak hezký přehled ke Google+ je na http://www.ranashahbaz.com/google-plus-everything-you-need-to-know
Zdravím,
OdpovědětVymazatdíky za príma rady :-)
Snažila jsem se upravit nastavení podle nich, ale bohužel se mi pár bodů nepovedlo:
1) FB bod 2 - nemohu najít nastavení podle seznamů - mám tam jen řátelé, Všichni apod.
2) FB bod 3 - na stránce Přátelé nemohu najít nastavení "Sledovat".
Buď se od 3.7.2011 něco změnilo (možné) nebo nekoukám na správná místa (pravděpodobné).
Děkuji za případnou pomoc.
cheva
Fajn, je tu "blízcí přátelé" a "znamí" ...nabízí se i možnost člověka nezařadit nikam a mít u něj "fajfku" a napsáno "přátelé" ...mohl by mi někdo prosím říci, kde takto nezařazený člověk v té nové facebookové hierarchii figuruje? Zda se jeho příspěvky budou zobrazovat více nebo méně než u těch co budou zařazeni do "známých" ? Děkuju :)
OdpovědětVymazat(chápe-li to někdo, odpovězte prosím na e-mail: pistu@seznam.cz)