úterý 11. srpna 2009

Facebook, nebo Twitter? Vyberte si správně.

Z mnoha tzv. sociálních sítí si oblibu veřejnosti získaly zejména Facebook a Twitter. Pokud ještě váháte, kterou z nich používat, pokusím se vám tímto článkem usnadnit rozhodování.

Facebook i Twitter jsou webové aplikace zaměřené na společenskou konverzaci a publikování. V mnohém jsou si podobné, obě jdou použít pro různé účely a navíc se neustále vyvíjejí, takže se možné způsoby jejich použití mění. Přesto jsou mezi nimi rozdíly, které mohou být pro některé z vás důležité.

Soukromé vs. veřejné, publikování vs. konverzace

Facebook i Twitter lze považovat jak za komunikační, tak za publikační prostředky. Ovšem Facebook je spíše komunikační, kdežto Twitter spíše publikační. Toto rozdělení je dané nejen jejich vlastnostmi, ale i tím, jak ve výchozím nastavení chrání soukromí uživatelů.

  • Vše, co pošlete na Twitter, je veřejné. Pokud nezměníte výchozí nastavení a svůj účet před veřejností neuzamknete, vaše příspěvky si může číst kdokoli (ani to nemusí být registrovaný uživatel Twitteru) a budou též nalezitelné ve vyhledavačích (např. v Googlu). 
  • Facebook je naproti tomu primárně soukromý a vaše příspěvky budou většinou přístupné jen těm lidem, kterým to povolíte, typicky vašim přátelům. Ve vyhledavačích je nikdo nenajde.
  • Facebook má lepší prostředky pro konverzaci. Příspěvky přátel můžete komentovat a označovat ty, které se vám líbí. V rámci skupin existují jednoduchá diskusní fóra, přímo v prostředí je integrovaný chat (něco jako ICQ) a interní pošta. Docela hezky jde organizovat skupinové akce.
  • Twitteru komentáře a diskuse chybí. Na příspěvek lze reagovat jen jiným příspěvkem, což je poněkud nepřehledné a prostorově značně omezené.
  • V Twitteru si můžete založit více uživatelských účtů a tím publikovat více různých mikroblogů. Účty jsou ve své podstatě anonymní a je jen na vás, zda si je nějak "podepíšete". Na Facebooku můžete mít naopak jen jeden účet identifikovaný svým pravým jménem (duplicitní účty a účty s falešným jménem porušují pravidla a mohou být zrušeny).
  • V obou systémech máte kontrolu nad tím, čí příspěvky chcete odebírat a tedy pravidelně číst. I zde jsou ale rozdíly. Facebook zná pouze oboustranný vztah mezi dvěma uživateli, kdežto sledování na Twitteru je primárně jednostranné. Chcete-li tedy sledovat něčí příspěvky na Facebooku, musí vám to povolit a vy musíte na oplátku zpřístupnit alespoň některé své informace jemu. Na Twitteru můžete sledovat příspěvky jiných uživatelů i bez jejich souhlasu.

Texty, obrázky, videa...

Na Facebooku můžete publikovat, resp. se svými přáteli sdílet krátké neformátované texty, delší formátované texty, fotografie a obrázky. Přímo do příspěvků lze vkládat videa a odkazy s náhledem odkazované stránky. Twitter je naproti tomu velmi spartánský. Publikovat lze jen neformátované textové příspěvky o maximální délce 140 znaků. Případné obrázky (videa, zvukové soubory atd.) musíte uložit na jiném veřejném serveru a z příspěvků je odkazovat.

Počet uživatelů

Facebook je už i u nás velmi populární, s počtem českých uživatelů okolo jednoho milionu (srpen 2009). Počet českých uživatelů Twitteru není znám, ale zřejmě nebude překračovat desítky tisíc. Pokud se profesně nepohybujete v internetových technologiích a marketingu, budou vaši známí z reálného života používat spíše Facebook než Twitter.

Další možnosti

Díky propracovanějšímu aplikačnímu rozhraní (API) nabízí Twitter větší výběr uživatelských prostředí včetně četných desktopových aplikací a aplikací pro mobilní telefony. Twitter má také velmi dobré interní vyhledávání.

Facebook zatím příliš alternativ k základnímu uživatelskému rozhraní nenabízí, zato však je jeho základní funkčnost rozšiřitelná aplikacemi třetích stran psaných přímo pro prostředí Facebooku. Dnes jich existují tisíce takových aplikací, praktická užitečnost většiny z nich je však malá.

Pár poznámek na závěr

  • V článku jsem uvedl jen ty rozdíly, které považuji za nejdůležitější a některé vlastnosti nepopisuji zcela přesně. Pomocí složitějšího nastavení a rozšiřujících aplikací lze výchozí chování obou systému dost měnit.
  • Na ochranu soukromí ve Facebooku nikdy nespoléhejte na sto procent. Funguje jen tehdy, pokud vaši přátelé nerozšíří vaše informace dál.
  • Pomocí tzv. veřejných profilů lze z Facebooku udělat Twitter, tj. v podstatě anonymní publikační nástroj.
  • Nevíte-li o Facebooku či Twitteru zatím skoro nic, prostudujte si nejprve můj Knol o Twitteru, resp. heslo Facebook ve Wikipedii.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za váš čas věnovaný článku a za váš komentář. Všechny věcné připomínky, doplnění či otázky k danému článku rád zveřejním. Osobní vzkazy autorovi nebo jiné příspěvky bez informační hodnoty pro ostatní čtenáře budou z komentářů odstraněny, uvítám je však na adrese marek@sovavsiti.cz.